Monday, September 29, 2014

Monday, September 29, 2014 12:28 am by M. in , ,    No comments
A collection of unfinished Charlotte Brontë novels (we suppose the same ones that appeared in the 1993 collection published by Alan Sutton Publishing)  has been published in Poland:
Niedokończone opowieści
Charlotte Brontë
Translator:  Maja Lavergne
MG
ISBN: 978-83-7779-216-2 Paperback
ISBN: ​978-83-7779-219-3 Ebook

Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: Jane Eyre, Shirley i Villette. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z twórczością trzech sióstr.
Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co wyszło spod jej pióra. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia.
Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia?
                                                                                        Eryk Ostrowski
With Mr Ostrowski, we are always on the verge of conspiranoia.

A review of this edition can be read on Z pasją o dobrych książkach i nie tylko...

0 comments:

Post a Comment